Hammadde Adı Fotoğraf Nelerde bulunuyor Geri kazanımı
PET ya da PETE
(polyethylene terephthalate)
  Su şişeleri, sıvı yağ şişeleri vs. Polar ceketler, fiber, taşıma çantaları,mobilya, halı,yeni sıvı şişeleri vs. PET plastiği tek kullanımlık sıvı şişelerinde sıkça kullanılmaktadır. Ucuz, hafif ve geri dönüştürülebilir olması nedeniyle tercih edilmektedir.

HDPE (high density polyethylene)   Çöp ve alışveriş poşetleri, şampuan kutuları, motor yağı kutuları, margarin ve yoğurt kutuları Drenaj borusu, piknik masaları, döşeme, yağ kutuları, deterjan kutuları çok yönlü kullanım alanına sahip bir plastik türüdür. Geri kazanımı sonucunda bir çok farklı ürüne dönüşebilir.

Vinyl ya da PVC   Plastik borular, elektrik kabloları, pencere vs.. Plastik döşeme sert ve yalıtkan bir malzeme olduğu için borularda ve kaplama işlemlerinde kullanılmaktadır. İçerisinde barındırdığı klorin yüzünden geri kazanımı yapılırsa yüksek miktarda toksin açığa çıkartır. Yakılmaması gerekmektedir.

LDPE (low density polyethylene)   Sıkılabilir kutular, elbiseler, halılar, mobilya vs.. Plastik alışveriş çantaları, yer döşemeleri, plastik çöp kutuları genellikle esnek olması gereken ürünlerde kullanım alanı bulmaktadır.

PP (polypropylene)   Ketçap kutuları,ilaç kutuları, şişe kapakları Sinyal lambaları, palet, kutu, fırça yüksek erime sıcaklığı yüzünden sıcak ürünlerde kullanım alanı bulmaktadır. Geri kazanım oranı yüksek olup, geri dönüşüm şirketlerinin ilgisini çekmektedir.

PS (polystyrene)   Atılabilir bardak, tabak, yumurta kutuları, cd kapları vs.. Sinyal lambaları, palet, kutu, fırça yüksek erime sıcaklığı yüzünden sıcak ürünlerde kullanım alanı bulmaktadır. Geri kazanım oranı yüksek olup, geri dönüşüm şirketlerinin ilgisini çekmektedir.

Diğer   Güneş gözlüğü, bilgisayar kasası, damacana, naylon poşetler vs. Plastik döşemeler, diğer plastik ürünler Akrilik, ABS, fiberglas, naylon, polikarbonat, poliaktik asit tipindeki plastikler diğer olarak sınıflandırılmaktadır. Genellikle sert plastikler bu gruba dahildir.